Musely jsme něco udělat, tvrdí pečovatelky o záchraně života

9. 11. 2020

Měla to být návštěva jako každá jiná. Pečovatelky se chystaly pomoci seniorce s osobní hygienou. Jenže nakonec se setkání proměnilo v boj o život. Díky včasné první pomoci dirigované záchranáři přes telefon byl úspěšný.

Návštěva u jedné ze starších žen se do rozvrhu pečovatelek Lenky Mihalíkové a Karin Šípkové dostala na poslední chvíli. „Abychom ulehčily rodině, která se starala o už téměř ležící maminku, dohodly jsme se, že v poledne k nim budeme jezdit a zajistíme kompletní osobní hygienu. Snacha, která se do té doby o maminku pravidelně starala, už takto náročnou práci sama nezvládla,“ popisují pečovatelky.

Když ale vstoupily do bytu, vše bylo jinak. „Paní začala mít křeče, raději jsme se hned telefonicky spojily s operátorem na záchrance.“

Bohužel se mezitím zdravotní stav klientky zhoršil. „Paní přestalo fungovat srdíčko. Musely jsme něco udělat. Takže nezbylo nic jiného než zahájit resuscitaci.“

Karin komunikovala přes telefon s operátorem a tlumočila Lence, jak přesně postupovat. Seniorka měla pěnu v ústech, takže bylo nejprve potřeba vyčistit ústní dutinu, pak ji položit a ihned začít srdeční masáž.

„Úplně jsem přitom přestala vnímat čas. Jela jsem jako stroj, vůbec mi nepřišlo, že jsem vyčerpaná. Byla jsem ráda, když paní srdíčko po chvíli naskočilo,“ vzpomíná Lenka. Až poté, co přijela záchranka a převzala si klientku, tak si Lenka uvědomila, co se stalo. „Rozklepaly se mi ruce. Vše se odehrálo strašně rychle. Ale musím ocenit, že tam zafungovala bezvadná spolupráce se záchrankou. A taky pomohlo, že jsme na to byly dvě, kdybych na místě byla sama, asi by to bylo náročnější na psychiku,“ přiznává Lenka.

Tým Pečovatelské služby Trutnov se podobně jako hasiči nebo policisté účastní kurzů první pomoci. V případě nouze ale pro jistotu volají záchranku. „Nepodceňujeme situaci. Raději volat zbytečně než pozdě,“ shodují se. „Za mě obě kolegyně předvedly výborný výkon. V minulém roce prodělal celý tým velice náročný kurz první pomoci. Potřeboval jsem, aby si při těchto na psychiku a dovednosti náročných situacích víc věřili,“ chválí ředitel pečovatelské služby Roman Béla. Podobných případů přitom bývá u seniorů mnohem víc.

Srdeční slabosti, epileptické záchvaty, náhlé potíže s krevním tlakem, nečekané pády. „ První pomoc poskytujeme často, kurzy jsou pro nás velice důležité,“ zdůrazňují obě kolegyně.

Stejně tak jako aktuální boj s koronavirem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace